Zdravá výživa

kojenců od 5. měsíce do ukončeného 6. měsíce

Nejdůležitější informace zaručené předními odborníky a inspirace na první příkrmy.

tablet a kryti

U kojených dětí, které dobře prospívají se doporučuje výhradní kojení po dobu prvních 5 až 6 měsíců.

Kolem 6. měsíce života (u nekojených dětí je to ještě dříve) začne vaše děťátko potřebovat živiny, které už v mateřském mléku nejsou obsaženy v dostatečném množství. Přichází čas na postupné zavádění prvních příkrmů. Mateřské mléko je stále důležitou součástí jídelníčku a dítěti poskytuje většinu energie a živin.

Na této stránce naleznete

Začněte jedním druhem zeleniny

Důležitou součástí stravy 5měsíčního miminka je zelenina, která obsahuje spoustu vitamínů a bývá dobře tolerována - zejména proto, že je chuťově méně výrazná a není sladká. Oblíbenou součástí prvních příkrmů je mrkev, brokolice, dýně, cuketa a brambory.

Následně přidejte maso

Maso je důležité pro doplnění plnohodnotných bílkovin a železa a v jídelníčku by se mělo objevit od ukončeného 5. měsíce. V začátcích je nejvhodnější jemné a libové maso. 6měsíční dítě může jíst maso krůtí, kuřecí, telecí i hovězí. U hovězího masa vybírejte spíše libovější části, jako je například svíčková.

Poté obiloviny

Kojenecká strava od ukončeného 4. měsíce už může obsahovat také obiloviny, které jsou nezbytné pro zavedení potřebných sacharidů a vlákniny, případně lepku. Mezi prvními se doporučuje amarant, kukuřice, rýže, pšenice či pohanka.

Nakonec ovoce

U prvních příkrmů nezapomínejte ani na ovoce, které je důležitým zdrojem vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Oproti zelenině by mělo být zastoupeno v menší míře, aby si dítě příliš nezvyklo na nasládlou chuť. Klasikou v prvních týdnech je banán, jablko, hruška nebo nektarinka.

Je již vhodný čas na zavedení lepku?

Dle doporučení Evropské Společnosti pro Dětskou Výživu (ESPGHAN) je období mezi uk. 4 a uk. 7 měsícem vhodným obdobím na jeho zavedení do stravy. Ideální je, pokud je dítě v době zavedení lepku ještě kojeno. Lepek je obsažen v pšenici, ječmeni, žitu, ovsu a výrobcích, které jsou z nich vyrobeny.

Zpočátku se doporučuje podávat malé množství lepku např. malé množství jíšky či cca 2 lžičky pšeničné mouky zamíchat do zeleninového příkrmu. Postupně můžete začít i s podáváním nemléčných, mléčných kaší či jiných výrobků s obsahem lepku.

Jak správně krmit?

I když to nám dospělým připadá jako samozřejmost, posunout si v pusince sousto a polknout je pro dítě zpočátku obtížné. Snažte se proto vložit lžičku hlouběji do pusinky a položit ji na zadní část jazyka. Miminko se bude snažit tlačit jazyk proti patru a jídlo vysouvat ven z pusinky.

Nebojte, neznamená to, že mu jídlo nechutná. Naopak je to naprosto přirozený reflex v této nové situaci. Vytrvejte. Pokud dítě jídlo odmítá, podávejte příkrm několikrát v týdnu s krátkou pauzou, aby si na nové chutě postupně zvykalo – to může někdy trvat i 10-15 lžiček.

Top tip

Zdá se vám, že první příkrmy nesklízí úspěch? U kojených dětí můžete zkusit uvařenou mrkvičku naředit trochou mateřského mléka. V příkrmu najednou dítě ucítí něco, co dobře zná a může mu to usnadnit přechod k nemléčné stravě.