Vzorový jídelníček

dítěte od 9. do ukončeného 10. měsíce

tablet a ruce

Níže najdete vzorový jídelníček, který jsme pro vás sestavili spolu s odborníky na dětskou výživu. Můžete ho podávat kojencům od 9. do ukončeného 10. měsíce. Dali jsme pozor na to, aby byly zastoupeny všechny výživové složky a aby jídelníček zohledňoval nové vhodné potraviny pro dítě.

Jídelníček 9 až 10měsíčního dítěte je stále bohatší a rozmanitější. V tomto období můžete pokračovat v zařazování nových druhů ovoce, zeleniny, masa, mléčných výrobků i luštěnin. Příkrmy pro devítiměsíční dítě připravujte co nejšetrněji, nejvhodnějším způsobem je příprava na páře, při které si potraviny zachovají velkou část živin.

V tomto období se také mění konzistence jídel – 10měsíční dítě si v jídelníčku poradí s většími kousky. Snažte se, aby byla jídla různorodá a aby dítě ochutnalo co nejvíce nových potravin, které jsou pro jeho věk vhodné.

Stále platí, že se pokrmy nedosolují ani nedoslazují. a je důležité dbát také na pitný režim dítěte. Dle potřeby můžete dítěti nabídnout mateřské mléko kdykoli během dne.

Pokud z nějakého důvodu nestíháte příkrm připravit doma, nebo neseženete potraviny v požadované kvalitě, nebojte se sáhnout po dětských příkrmech ve skleničkách. Ze zákona jsou příkrmy vyrobeny v baby kvalitě a obsahují jen to nejlepší. Na obalu vždy najdete označený vhodný věk pro podávání.

Návrh jídelníčku

Přejít na jídelníček dle věku dítěte

9
Reálný 9. měsíc
33. týden života dítěte
9. měsíc - 1. týden
34. týden života dítěte
9. měsíc - 2. týden
35. týden života dítěte
9. měsíc - 3. týden
36. týden života dítěte
9. měsíc - 4. týden
10
Reálný 10. měsíc
37. týden života dítěte
10. měsíc - 1. týden
38. týden života dítěte
10. měsíc - 2. týden
39. týden života dítěte
10. měsíc - 3. týden
40. týden života dítěte
10. měsíc - 4. týden
Ing. Hana Nechvátalová

Autor jídelníčku

Ing. Hana Nechvátalová

Nutriční specialistka, odbornice na dětskou výživu

Jaké potraviny jsou pro děti vhodné?

Poradíme, jak by měla vypadat zdravá výživa dětí každého věku. Připravili jsme pro vás nejobsáhlejší přehled, ve kterém najdete vhodné i nevhodné potraviny pro každý měsíc.
Podívat se